"Street Photographie" - Thomas Wilden (Photo-Journalist)

"Street Photographie" - Thomas Wilden (Photo-Journalist)
http://koblenzverliebt.blogspot.com

Montag, 18. Januar 2016

Memet Dasch-Deutsch Danısch, Samstag 27.02. 20:00 Uhr, Kulturfabrik Koblenz

Eine Vorstellung in türkischer Sprache)


Theater Ulüm "Memet Dasch-Deutsch Danısch" isimli oyununun birinci perdesinde, Almanya`da doğup, büyüyen gençlerimizin kimlik sorunu ile ilgileniyor ve "Ben kimim?", "Ben yarı Alman, yarı Türk müyüm?", "Nereye aitim?", "Benim kültürüm değersiz mi?" gibi sorulara cevaplar arıyor ve özellikle bazı Alman politikacıların ortaya attığı "Leitkultur" (Öncü kültür) tartışmalarına mizahi bir dille yaklaşarak, hem eleştiriyor hemde bol bol güldürüyor.
İkinci perde de ise, Göç`ün beraberinde getirdiği birçok sorun üzerinde duruluyor ve en önemlisi de, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara uygulanan "Almanca" sınavı sahneye taşınarak, hem gerekli taşlamalar yapılıyor hem de theater ulüm oyuncuları yine seyircilerini kahkahaya boğuyor.

Autor : Aydın Engin
Darsteller: Atilla Cansever, Hatice Onar, Tuncay Çolak, Yeliz Onar, Arda Erdoğan


Stückinfo in Deutsch:
Bei unserem Stück "Memet Dasch-Deutsch Danisch" diskutiert Familie Dasch einerseits untereinander über die "Leitkultur" und andererseits nimmt sie die bürokratischen Hürden gegen "Ausländer", sogar die Eingebürgerten, auf die Schippe.
Unsere wunderbare Komödie geht kritisch mit Deutschen und Türken um und macht auch nicht halt, die mitgebrachte anatolische Bauernschläue unserer Landsleute auf`s Korn zu nehmen.
Theater Ulüm bringt auch mit diesen sensiblen Themen das Publikum zum Lachen, und wie...

Eine Benefizveranstaltung für die Gestaltung der neuen Räumlichkeiten der Ditib-Gemeinde in Koblenz.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen